Mereu am stiut cum sa ne facem remarcati prin sport si cum sa ajungem pe cele mai inalte culmi. Daca la fotbal il avem pe Hagi si pe Dobrin, la tenis pe Halep si Nastase iar la gimnastica pe inegalabila Nadia, se pare ca acum avem si la canoe noi campioni care sa ne faca cinste la un sport la care am fost mereu extrem de buni si de apreciati.

Campionatele Mondiale de la Canoe care au avut loc în Bulgaria în acest an au fost destul de reușite pentru echipele din România. Atât echipele masculine cât și cele de sex feminin au câștigat medalii.

Sambata a fost cea mai norocoasa zi. Ionela Livia Cozmiuc și Gianina Elena Beleaga au câștigat medalia de aur în dublele ușoare din categoria feminină. Fetele au dominat concurența încă de la început. Au terminat evenimentul cu 6: 50.72. Ei au bătut echipa SUA care a ajuns pe locul al doilea și echipa olandeză care a câștigat medalia de argint.

Echipa românească formată din Marius Cozmiuc și Ciprian Tudose au câștigat medalia de argint cu un timp de 6: 16.90. Înainte de concurs, băieții au avut un accident care a dus la probleme cu barca. Cu toate acestea, în ciuda obstacolelor, băieții au reușit să câștige al doilea loc. Ei au fost bătuți de echipa croată, iar locul trei ocupat de francezi. Duminică, din păcate, România nu a câștigat medalii și a ajuns doar pe locul 5 și 6.

Speram sa vedem din nou sportivii romani pe cele mai inalte culmi ale sportului si astfel sa ajungem di nou una dintre cele mai importante tari in lumea sportului mondial. Aveam toate sansele daca ne uitam cat de mult se antreneaza sportivii nostri desi nu avem chiar cele mai bune conditii pentru ei. Asteptam cu nerabdare sa vedem ce alti sportivi mai vin cu aurul acasa.