Deși șahul nu este la fel de popular ca în trecut, elevii români sunt încă interesați de acest sport și încă participă la concursuri. Se pare ca ne si descurcam extrem de bine reusind chiar sa facem performanta in acest sprot al mintii. Stim cu totii ca avem cel mai tanar campion European la sah, iar acum se pare ca si echipa nationala a Romaniei de sah ne face mandri la campionatele internationale reusind sa aduca acasa medalii.

Recent, echipa de juniori de sex masculin a câștigat medalia de aur, iar echipa de fete a câștigat medalia de argint. Sorin-Avram Iacoban a menționat că aceasta este o performanță istorică, deoarece pentru prima dată am câștigat premii atât de importante la nivel european. De asemenea, a declarat că studenții au muncit din greu și au participat la multe alte competiții pentru a ajunge la un astfel de nivel.

Concursul a avut loc la Bad Blankenburg, Germania, între 11-19 iulie. Echipa a fost formată din Ducu Gavrilescu, 15 ani, George Stoleriu, 16, Victoriu Vasiesiu și Alexandru Banzea, 17 ani. Echipa fetelor a fost formată din Miruna Lehaci și Alesia Ciolacu, ambii de 14 ani. Copii au fost primiti cu bratele deschide de catre cei de acasa care sunt extre de mandrii de realizarea lor. Speram ca si ministerul  sa faca ceva si sa ii premieze pe acesti tineri extrem de inteligenti care ne fac cinste in lume.

Speram ca in continuare acesti copii sa ne faca mandri cu performantele lor si sa auzim ca au ajuns cei mai buni din lume la acest sport al mintii. La acum au inceput au toate sansele sa ajunga acolo unde isi doresc. Noua nu ne ramane decat sa ii felicitam pentru reusitele lor si sa ne mandrim ca sunt romani si ca au reusit sa duca numele acestei tari pe podiumul international.